Ch.09 Kinney 9e SM Final.doc-CHAPTER 9 B...
Ch.09_Kinney_9e_SM_Final.doc-CHAPTER 9 BREAK-EVEN POINT AND COST-VOLUME-PROFIT
Showing 3-4 out of 31
Ch.09 Kinney 9e SM Final.doc-CHAPTER 9 BREAK-EVEN ...
Ch.09_Kinney_9e_SM_Final.doc-CHAPTER 9 BREAK-EVEN POINT AND COST-VOLUME-PROFIT
Ch.09 Kinney 9e SM Final.doc-CHAPTE...
Ch.09_Kinney_9e_SM_Final.doc-CHAPTER 9 BREAK-EVEN POINT AND COST-VOLUME-PROFIT
Page 3
Chapter 9
263
EXERCISES
8.
a.
Ingredients
$
56,000
Labor
26,000
Variable overhead
48,000
Total variable cost
$ 130,000
Divided by units
÷ 104,000
Variable production cost per unit
$1.25
b.
Variable cost of goods sold = 98,000 × $1.25
= $122,500
c.
and d.
Dollars
Percent
Contribution margin ratio is:
Sales (98,000 × $3.10)
$ 303,800
100
Less variable costs
Cost of goods sold
$122,500
Variable selling & admin.
10,000
(132,500
)
44
Contribution margin and ratio
$ 171,300
56
Contribution margin per unit = $171,300 ÷ 98,000 = $1.75 per bottle (rounded)
9.
a.
Direct material
$ 150,000
Direct labor
100,000
Manufacturing overhead
75,000
Total variable production cost
$ 325,000
Divided by units produced
÷ 325,000
Variable production cost per cap
$1.00
b.
Contribution margin per unit:
Revenue
$450,000
Less variable costs
Cost of goods sold (180,000 × $1.00)
$180,000
Selling and administrative
90,000
270,000
Contribution margin
$180,000
Divided by units sold
÷180,000
Contribution margin per unit
$1.00
c.
Top Disc
Income Statement
For 2013
Sales revenue
$ 450,000
Less variable costs
Cost of goods sold (180,000 × $1.00)
$180,000
Selling and administrative
90,000
(270,000
)
Contribution margin
$ 180,000
Less fixed expenses
Manufacturing overhead
$112,500
Selling and administrative
100,000
(212,500
)
Net loss
$
(32,500
)
© 2013 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be scanned, copied, duplicated, or posted to a publicly
accessible website, in whole or in part.


Page 4
264
Chapter 9
10.
a.
Total revenue rises by $25 + $21 = $46
b.
Total costs rise by the amount of variable costs, $21
c.
Total pre-tax profit rises at the rate of the CM per unit, $25
11.
a.
Break-even in units = $90,000 ÷ ($70
$40) = 3,000 units
b.
In dollars break-even = 3,000 × $70 = $210,000
12.
a.
Break-even point in rings = $345,000 ÷ ($600
$300) = 1,150
b.
Break-even point in sales dollars = 1,150 × $600 = $690,000
c.
Break-even point $345,000 ÷ ($600
$306) = 1,174 rings
(rounded)
d.
Break-even point would be $339,000 ÷ ($600
$300) = 1,130
rings
13.
a.
The break-even point is the point at which total revenue equals total cost.
Fixed costs ÷ Contribution margin = Break-even point
$52,200 ÷ ($8
$3.50) = $52,200 ÷ $4.50 = 11,600 units or $92,800 in revenue
b.
© 2013 Cengage Learning. All Rights Reserved. May not be scanned, copied, duplicated, or posted to a publicly
accessible website, in whole or in part.


Ace your assessments! Get Better Grades
Browse thousands of Study Materials & Solutions from your Favorite Schools
University of Mississippi
University_of_Mississippi
School:
Cost_Accounting
Course:
Great resource for chem class. Had all the past labs and assignments
Leland P.
Santa Clara University
Introducing Study Plan
Using AI Tools to Help you understand and remember your course concepts better and faster than any other resource.
Find the best videos to learn every concept in that course from Youtube and Tiktok without searching.
Save All Relavent Videos & Materials and access anytime and anywhere
Prepare Smart and Guarantee better grades

Students also viewed documents